Hovorí sa, že keď vyhynie posledná včela, vyhynie celé ľudstvo.
Včielky patria medzi najdôležitejšie opeľovače v prírode. Bez ich práce by sme nemali ovocie, zeleninu, kvety a med. Včielok však vďaka znečisťovaniu ovzdušia, pôdy, vody neustále ubúda - čo má za následok slabšiu úrodu v našich záhradách. Je dôležité robiť osvetu o včelách a vytvárať vzťah k včelárstvu nielen medzi dospelými, ale už aj medzi deťmi.
Práve z tohto dôvodu sa naša škola zapojila do projektu EDUBEE – Včielky pre školy.
Vďaka tomuto projektu sa deti nielen veľa naučia o živote včiel vo všetkých fázach, ale si to aj vyskúšajú. Vo včelom domčeku, ktorý sa už nachádza na školskom dvore nájdeme desiatky izieb pre samotárske včielky a jeden pozorovací plást. Izby (trstinové trubičky) musia byť z jednej strany zalepené blatom. To bola prvá úloha pre našich prvákov v ŠKD III. odd.. Veľmi usilovne a s veľkým zanietením prešlo ich rukami 80 izbičiek.
Jedna izba je pre jednu včielku. Do tejto izby kladie včielka vajíčka svojich detí, ktoré sa v nich narodia a prežijú celé detstvo až do dospelosti. Počas svojho krátkeho života dokáže včielka zaplniť vajíčkami až 2 izby.
Keď boli izbičky pripravené, nastal čas nájsť vhodné miesto pre včelí domček. Ovocný sad na školskom dvore bol jednoznačná voľba. Príchod kokónov je posledná fáza. Deti s úžasom pozerali do malej krabičky a hádali, či v ňom bude samček alebo samička. Včielky, ktoré budú na našom školskom dvore sú „špeciálny druh“, ktorý deti NEPOŠTÍPE, dokonca ho môžu vziať jemne do rúk a preniesť bližšie k domčeku alebo kvetinke.
Na záver môžem s veľkou radosťou povedať, že naše úsilie nevyšlo nazmar a z nášho úlika už vyletujú prvé včielky. Teším sa, že sme sa mohli zapojiť do tohto projektu a priniesť niečo nové do našej školy. Ďakujeme.
Vychovávateľka Monika Lieskovská a deti z ŠKD III.oddelenie